Iggesunds Idrottsklubb logo
IGGESUNDS IDROTTSKLUBB
Hela bygdens förening
Damer

Välkommen till Iggesunds IKs damlag!

Från och med 2024 ingår vi i ett samarbete med Högs SK för att möjliggöra seriespel.

Andra vinsten och andra nollan kom på Knöttas
2026-05-26 14:05

SEGER!!!

 

Vi åker till Kilafors och krigar till oss tre nya poäng. Slusiffrorna skrivs till 0-4 (0-2).

 

Vi hade en vingklippt trupp vilket gjorde att vi för dagen tvingades ställa upp med en helt ny formation som vi inte är vana vid. Det krävdes av alla att kämpa för varandra för att inte släppa till något bakåt, och som alla gjorde det.

 

Vi börjar väldigt osäkert när vi springer in i varandras ytor och passar helt fel emellanåt. Men i andra halvan av första halvlek är det som att någon slår på en ljusknapp och hela laget börjar förstå sina roller. Vi äter oss in i matchen genom fler vunna dueller och i minut 30 får Bella bollen ute på vänsterkanten av Tesso. Bella försöker snävt spela bollen tillbaka men ett Kilaforsben hinner emellan och Bella får tillbaka bollen som tar in och piskar iväg ett hårt skott I målvaktens högra hörn, otagbart! Sju minuter senare får Willma bollen efter ett inkast långt ner på Kilafors planhalva. Hon balanserar på straffområdslinjens inre kant, skottfintar och drar sen dit den säkert bakom målvakten. Vi går till vila med 0-2 i ryggen vilket skänker ett lugn i truppen.

 

I andra halvlek fortsätter vi som vi avslutade och trycker ner Kilafors som inte får chans att spela sitt spel. I den 49e minuten plockar Fanny upp en lös boll och får vandra ostört framåt. Hon skickar iväg ett distansskott från ca 25m som letar sig distinkt in uppe i målvaktens vänstra hörn. Vi märker här att luften går ur Kilafors lite vilket gör att vi blir ännu mer spelsugna. Vi fortsätter att hitta fina kombinationer och vi fortsätter löpa för varandra vilket är oerhört fint att se som tränare på sidan. Spiken i kistan slår Adde i efter att ha fått sig en boll inne i straffområdet som bara är att placera in.

 

En gedigen match av hela laget och är förmodligen den bästa vi spelat i år. Nu njuter vi några dagar av denna insats för att sen ladda om för derbymötet mot Team Hudik 2 nästa vecka 💪

 

Matchens Viking⚔️ delade Fanny ut till Lisse för att hon ingav trygghet och löpte och löpte och löpte och löpte och efter det löpte lite till.

 

Matchens plussare:

 

+++ Mimmi Klang & Emilia Åström

Firma Klang/Åström tog inga fångar på mitten. Vann alla sina dueller och stoppade upp Kilafors uppspel gång på gång. Kommunicerade hela tiden med sina medspelare. Stor anledning till att vi bärgade hem segern.

 

++ Lisse Almquist

Löpte fram och tillbaka längs sin högerkant men också genom väl valda löpningar. Gav backlinjen understöd när nöden krävde det och med sin speed OCH lugn kunde vi både vinna boll och skapa farliga lägen framåt.

 

+ Willma Wester

Blev starkare ju längre matchen pågick och skapade mycket farligheter som gjorde att Kilafors aldrig kunde slappna av. Fick spräcka sin måltorka med en fin individuell prestation.

 

+ Fanny Westman

Fick idag vara en del av backlinjen och tog mycket stryk för lagets skull. Ett stukat finger och en rejäl lårkaka blev krigsskadorna. Fick även göra ett fint mål på distans. Skotträningen i söndags gav resultat (tack Johan).

Mållöst i hemmapremiären
2026-05-17 20:19
Matchens viking: Fanny Westman

Dagens möte mot Trönö/Norrala slutar mållöst och därmed oavgjort med siffrorna 0-0.

 

Vi börjar som alltid lite trevande men jobbar oss successivt in i matchen. Vi skapar bra tryck och befinner oss majoriteten av första halvlek på motståndarnas planhalva. Vi har även en boll i mål efter en hörna men domaren tycker att målvakten blir störd i sitt agerande och blåser istället frispark.

 

Tyvärr får vi två tidiga skador som gör att vi tvingas till att byta till ett spelsystem som vi inte alls har erfarenhet av. Genom att vi också redan hade lite småskavanker på avbytarna föll valet på detta.

 

I pausvilan tydliggör vi de nya rollerna och det ser bättre ut i andra halvlek. Vi skapar ytterligare en och annan chans som vi borde ha förvaltat bättre men på det stora hela får vi se det som ett rättvist resultat med tanke på förutsättningarna.

 

Matchens viking utsåg förra matchens viking, Carro, enligt statuterna och hon valde att ge den till Fanny Vestman för att hon löpte och löpte och löpte matchen igenom och avlossade många skott som fick målvakten att jobba.

 

Matchens plussare:

 

+++ Matilda Westman

Stabil matchen igenom med sitt lugn och bollbehandling, satte sina medspelare i bra lägen.

 

++ Mimmi Klang

Bröt många anfall och stoppade upp Trönö/Norralas anstormningar gång på gång.

 

+ Lova Gillsäter & Thea Logren

Lova kämpade på trots luftvägsproblem och Thea gör sin första match för året, tillsammans fick de en otacksam uppgift att avlasta varandra på en helt ny position men löste det med bravur.

 

Stort tack till alla som kom förbi och supportade oss, ni betyder jättemycket.

Vinst i seriepremiären!!
2026-05-11 22:38

VINST I SERIEPREMIÄREN!!!

 

Ikväll gjorde vi premiär i div.3 och vilken premiär det blev 🤩

Harmångers IF stod för motståndet och vi visste sedan mötena i div.4 att vi måste vara på tå om vi ville åka hem med en seger. Slutsiffrorna skrivs till 1-3 (1-3).

Formidabel avslutning på säsongen
2025-10-06 01:37
Matchens Viking: Elicia Wennström

Vi besegrar Trönö/Norrala i säsongens sista match med 2-1 (1-0) vilket gjorde att vi säkrade bronsplatsen i årets div.4. Extra fint var det att kunna bjuda de 126 åskådarna på en seger med en nypa spänning i säsongsepilogen. Publikrekord på Movallen för året (herr och dam inräknat).

 

Vi börjar åter igen knackigt, som det så ofta varit under säsongen. Spelet stämde inte alls och vi får mer ofta än sällan panikrensa bort bollen. Vi lyckas ändå komma till 2-3 lägen där vi hade kunnat gjort mål om lite mer lugn och skärpa hade infunnit sig. I andra halvan av första halvlek repar dock sig spelet och helt plötsligt så spelar vi boll lugnt och tryggt och hittar oerhört fina ytor på kanterna. I den 34:e minuten drar Emilia iväg ett skott som målvakten styr ut mot vänsterkanten. Bella, vår ytterfältare för dagen snappar upp den bollen och spelar direkt in den till Lisse som petar bollen förbi målvakten från nära håll och 1-0 är ett faktum.

 

I andra halvlek fortsätter vi på den inslagna vägen och kommer runt bra på våra kanter. Framför allt på vår högersida där den ständigt löpande Elicia hittade bra ytor och kunde slå in inlägg på inlägg. Trots trycket vi skapar så får ändå Trönö/Norrala en halvchans i den 58:e minuten när dom slänger in bollen på måfå in i vårt straffområde. Det känns som att vi har full koll på den men tyvärr missbedömer Ebba studsen och retfullt letar sig bollen in i mål. Kvitterat 1-1. Det blev en kalldusch som hette duga men det fina är att vi håller modet uppe och redan i den 70:e minuten löper slitvargen Rebecca till sig ett friläge där hon inte gör några misstag och sätter bollen säkert i nät.

 

Nu blir det en 20 minuters lång ångestfylld resa mot slutsignalen då vi var piskade att vinna denna för att hamna trea i tabellen. Vi byter in fler friska ben men Trönö/Norrala trycker ner oss på vår planhalva och skapar några ytterligare möjligheter. Vi kämpar på tills sista svettdroppen och undertecknad tog inte ett andetag under de sista 5 minutrarna av matchen. När rättskipare Hans-Olov Jonsson blåser av matchen kommer ett förlösande jubel. Både från bänken och publiken.

 

En väl genomförd match av tjejerna där vi verkligen får kämpa för varje boll och alltsom oftast gick vi vinnande ur duellspelet vilket var en av många nycklar till vinst denna match. Vi vill passa på att tacka alla som har hjälpt och peppat oss under året. Ni har gjort det så otroligt roligt att spela hemmamatcherna i år och vi hoppas att vi får se er allihopa nästa år igen.

 

Matchens viking delades ut av Elin (T) Vestling till Elicia Wennström för otroligt mycket löpningar på högerkanten och fina inlägg.

 

Matchens plussare:

 

+++ Elin (T) Vestling
Ännu en gång tryggheten själv, spelar smart, spelar rätt, ger spelarkollegorna passningsalternativ hela tiden. Hälsinglands sparbank som för dagen delade ut pris till matchens lirare instämmer i detta.

 

++ Lova Gillsäter
Kämpar och sliter, viker inte ned sig i de fysiska duellerna och tajmade många brytningar helt rätt. Vågade följa med upp i anfallen vilket gjorde att vi vann många andrabollar.

 

+ Elicia Wennström
Löpte på som en ko på grönbete, kryddade detta med fina inlägg och bollvinster.

 

+ Mimmi Klang
Vinner mycket boll och fortsatte med sina fina serveringar ut till ytterfältare.

Blek insats mot serietvåan
2025-09-28 19:27
Matchens Viking: Elin (T) Vestling

Vi förlorar vårt sista möte mot Harmånger med 0-4 (0-1) efter en av våra blekare insatser för säsongen.

 

Matchen igenom känns vi krampaktiga, stressade och blir aldrig riktigt bekväma ute på planen. Vi skapar dock en riktig het chans i 10:e minuten som vi tyvärr inte förvaltar. Istället några minuter senare får Harmånger ett snarlikt läge där dom lägger en otroligt fin djupledsboll som vi inte hinner med. Ebba kommer ut bra men Harmångersspelaren lyfter den över henne vilket gör att det blir en kollision mellan de båda. Tack och lov kunde båda spela vidare men 0-1 var ett faktum.

 

I halvtidsvilan samlar vi ihop oss och har konstruktiva samtal och det känns som att vi kommer att ta tag i det i andra halvlek. Tråkigt nog så får vi inte den bästa starten när vi efter ett räknefel, i kombination med att vi blir lite stående på hälarna, släpper igenom fyrans bäste målskytt Tora som springer förbi både försvarare och målvakt och sätter 0-2. I den 69:e och 71:a minuten ökar Harmånger på till 0-3 och 0-4. Detta efter bra individuella prestationer men också åter igen att vi inte riktigt är på hugget.

 

De summerande orden blir bryt ihop och kom igen. Harmånger visade varför de ligger på andraplatsen i tabellen samtidigt som vi agerade som om vi bara ville få matchen överstökad. Matchens viking delades ut av Bella till Elin (T) Vestling för arbetet i backlinjen och en föredömlig krigarinställning.

 

Nästa match är nästa söndag och den sista för säsongen. Den kommer vara direkt avgörande mot Trönö/Norrala där en tredjeplats står på spel. Även den spelas hemma på Movallen.

 

Matchens plussare:

 

+++ Elin (T) Vestling
En trygghet i backlinjen som visade vägen med sitt löpande och värderingsförmåga.

++ Beatrice Bikoff
Räddade undan många situationer med sin fysiska styrka och snabbhet.

+ Emilia Åström
Löpte på och vek inte ner sig i duellerna