Vi lämnade w.o mot Bollnäs på Söndagen och jag ska försöka ge min syn på saken här.
Vi slår Marma på lördagen och har då 3 avbytare med som kan spela, vi saknar till den matchen 9st spelare och Mackan ställer upp och spelar med en träning i kroppen..
Fredrik Näsman borde inte spelat med sitt lår/knä men spelar en 45min ändå.
Efter matchen på lördagen så tar jag efter att ha pratat med truppen beslutet att lämna w.o till söndagen. Flera av spelarna är slitna efter 90min spel och vi gör bedömningen att risken för skador, slitage är för överhängande med det antal vi har tillgängliga just nu.
Jag är ansvarig för det sportsliga och att göra såhär är att ta just ansvar i min värld.
Att vi missar de dubbla speldatumen är mitt och sportchefs fel, men inte ens i min vildaste fantasi kunde jag tro att det låg såhär. Men återigen, felet ligger hos oss som inte kollade upp det utan tog för givet att det låg på två olika helger.
En normal försäsong med 20-24 spelare i träning hade detta inte varit några problem även om vi då säkert ställt upp med två till stora dela olika lag. Men när vi snittar 12-14st så är detta en utopi.
Jättetråkigt att lämna w.o såklart och om jag inte är helt fel ute min första gång som tränare jag är med om det. Matchen mot Bollnäs hade varit kul som fan att spela och de hade ju revansch att utkräva efter att vi slog dem i fjol i slutspurten av seriespelet. Det hade säkert blivit en jättebra match. När jag sedan hör efter vårt w.o att Strand-Huff tilläts flytta sin match till ONSDAG istället för söndag blir man ju fundersam på om upplägget med spel två dagar i rad var så genomtänkt ändå..
Ber om ursäkt till våra supportrar som stöttar i alla lägen samt till Bollnäs som blev utan match i helgen.
Hörs!