Andra dagen på jobbet och efter en kanonsommar känns det ändå ok måste jag tillstå.
En sammanfattning.
Alsen i sista matchen för våren och 2-2, en match med två ansikten där Alsen fullständigt äger första halvan men vi får bättre koll på tillställningen i andra och 2-2 får anses rättvist.
Sedan en sommar på vårt Öland, härlig sol och bad och god mat.
Uppstartsveckan med tung träning och god kvalitet följdes av seger hemma mot Arnäs med 3-0 i en bra match av oss, jämn prestation och fina mål.
I helgen stod Kubikenborg för motståndet och det slutade 1-1, vi har en hel jävla hög med boll, kommer runt men skapar ändå bara en 5-6 målchanser, vi borde kunna skapa fler på det enorma övertaget vi har men Kuben försvarar sig med alla på rätt sida och lågt samt vår oförmåga gör att vi bara sparkar in ett mål och de gör ett på en av sina två chanser.
Nu tränar vi på inför Anundsjö som är obesegrade hittills, en uppgift vi gillar och jag är 100% säker på att vi kommer göra en bra match däruppe på Lördag.