Vi kör ett pass igår och 16st var igång, både Näsman sr och Andre rörde sig om än långt ifrån 100%. Syftet var matchförberedande, tempospel och att titta på fasta.
Vi värmde med possession och det var bättre fart/rörelse än på länge. Här pratade vi om rörelse/passera motståndare efter passning samt spela på få tillslag som tredje gubbe.
Efter detta spelmoment 4vs4 med 4 offensiva väggar. Mycket avslut och bra energi.
Vi spelade 8x90sek matcher och lag västat segrade med 10-7.
Efter detta jobbade vi igenom fasta och tittade på dessa tillsammans, vi drog upp riktlinjer för träning av våra "servare" och hur och vad jag förväntar mig av dem. De skall alltså nöta minst 20 tillslag från sin specifika position/vecka.
Efter detta gick vi ned, duschade och körde igenom genomgången. Självklar med tillhörande fika som administrativ chef Jansson styrt upp.
Genomgången var som tidigare under min tid upplagd enligt följande mall
* Trupp/startelva
* Punkter för att vinna matchen (3-5st)
* Motståndare (+/-)
* Offensivt i lagdelar
* Defensivt i lagdelar
* Sammanfattning
Truppen vi kallar till lördagen är
1. Svärd
2. Sjölen
3. Robin
4. Skärpe
5. Backa
6. Tompe
7. Sundman
8. Jansson
9. Rahm
10. Emil
11. Addo
12. Olivier
13. Johan.N
14. Johan.L
15. Baban
16. Joel
Samling 13.45 på Glysis eller 13.30 på Movallen
Nu hoppas vi på ert stöd, vi ses på plats!